Hogyan tervezzünk a padlófűtés rendszerrel

avagy a kiépítés a padlófűtés rendszer kiépítése

Korábban  a padlófűtést a konvekciós vagy más néven radiátoros fűtések kiegészítéseként használták. Manapság az energiatakarékosság és a költséghatékony fűtés elsőszámú szemponttá vált minden háztartásban. Az energiatakarékosság - és a maximális hőkomfort iránti igény, valamint az épületek hőtechnikai paramétereinek javulása (nyilászárók, hőszigetelt ablakok) lehetővé tették, hogy a felületfűtések mára kizárólagos fűtési megoldásként szerepeljenek az épületek hőellátásának alternatívái között. A padlófűtés mellett mára már népszerűvé vélt a falfűtés és a mennyezetfűtés is.

Melyek a korszerű és energiahatékony padlófűtés rendszerek szempontjai? 

Annak érdekében, hogy a padlófűtési rendszerek energiahatékony módon, jól szabályozhatóan működjenek gondoskodni kell a hálózat hidraulikai kiegyensúlyozásáról és szabályozásáról, hogy a rendszer teljes terhelésen (-15°C) és átmeneti időben egyaránt optimálisan és valóban gazdaságosan üzemeljen.

Néhány fontos szempont és paraméter a padlófűtési rendszerek tervezésekor és kiépítésekor:

  • helyiség rendeltetése
  • helyiség hővesztesége
  • padlófelület hőleadása

Padlófűtési rendszerek hőteljesítményi paraméterei: a padlófűtési rendszerek  hőleadásának is vannak korlátai. Állandó tartózkodásra szolgáló helyiségekben 23-28°C maximális felületi hőmérséklet alkalmazható, mert ennél magasabb hőmérséklet esetén az ember talpát érő hőhatás kellemetlen érzést, egészségügyi problémákat okozhat. A fűtőcsövek fektetési távolsága eltérő lehet. Ritkább csőfektetéssel, alacsonyabb vízhőmérséklettel alacsonyabb padlóhőmérséklet és hőleadás választható, sűrűbb csőfektetés mellett, magasabb vízhőmérséklettel nagyobb értékek.

A hasznos padló vagy falfelület hőleadása szempontjából figyelembe kell venni a várható bútorozást, vagyis a teljes felület 80-85%-át célszerű hőleadás szempontjából megvizsgálni.

A fűtési csöveket egy-egy helyiségben nem szükséges azonos csőtávolsággal fektetni, sőt egyenesen célszerű a nagyobb hőveszteségű részeken, pl. nagy üvegfelületek mentén, vagy rosszul szigetelt hideg falak mellett, az állandó tartózkodási zónából kieső területeken sűrűbb, a többi helyen ritkább osztást használni. A Comfort System padlófűtés kalkulátorunkkal pillanatok alatt számítható adott csőosztás- és adott vízhőmérsékleti adatok mellett a fajlagos, négyzetméterenkénti hőteljesítmény és a kialakuló padlóhőmérséklet.

Követelmények a rendszerelemek kiválasztásánál 

Osztó-gyűjtő rendszer

A felületfűtési körök vízelosztását az ún. osztó-gyűjtőkkel tudjuk megvalósítani. A legfontosabb szempont ezek kiválasztásánál, hogy külön-külön be tudjuk állítani minden egyes fűtőtükör térfogatáramát. Az osztó-gyűjtők beépített szelepeinek segítségével ez könnyedén megtehető. A hidraulikai beszabályozáson túl az egyes helyiségekhez tartozó fűtőkörök szabályozásáról is gondoskodni kell, vagyis termoelektromos szelepmozgatókat kell felszerelnünk.

Nyomáskülönbség stabilizálása

Nyomáskülönbség stabilizálásaAz osztó-gyűjtők melyeket rozsdamentes acélból cégünk Magyarországon egyedüliként gyárt, beépített szelepeinek beállításával egy jól beszabályozott rendszert tudunk kialakítani. Azonban a helyiségek rendeltetésükből és a használat jellegétől függően eltérő hőigénnyel rendelkeznek, vagyis szobatermosztátokkal hőmérséklet szabályozásról kell gondoskodni. Ennek hatására egyes körök kinyitnak, mások zárni fognak vagyis hálózatunk egy változó térfogatáramú rendszerré alakul át. Annak érdekében hogy minden fűtési kör megfelelően működjön, gondoskodni kell a nyomáskülönbség állandó értéken tartásáról nyomáskülönbség szabályozó szelepekkel.

Helyiség hőmérséklet szabályozása

A komfortos, enregiahatékony, valamint költséghatékony padlófűtési rendszerek elképzelhetetlennek tűnnek hőméréséklet-szabályozók beállítása nélkül. A takarékos üzemmód megválasztásával jelentős fűtési költség megtakarítás érhető el.

Kompakt hidraulikai blokk

A családi házak körében igen népszerű és gyakori megoldás a felületfűtés és a konvekciós fűtés együttes alkalmazása. Leginkább a földszinten a konyha, étkező, nappali, vizes helyiségekben alkalmaznak padlófűtést, az emeleti szobákban inkább radiátoros fűtést alkalmaznak. Egy ilyen vegyes rendszer esetén eltérő hőmérsékletű fűtővíz szükséges a radiátoros és a felületfűtési körben. Erre a problémára kínál megoldást a pl….termékajánlás!!!

A padlófűtési rendszer előremenő hőmérsékletét egy önműködő szabályozó szabályozza. A szabályozónak köszönhetően a padlófűtő rendszer kívánt előremenő hőmérséklete mindig állandó marad. A padló túlzott méretű felmelegedését biztonsági termosztát akadályozza meg amely a keverőegységben beépítésre kerül így nem történhet meg hogy túl meleg víz kerül a padlófűtési rendszerünkbe

Végezetül szeretnénk kihangsúlyozni, hogy a padlófűtési rendszerek és egyéb fűtési rendszerek csak abban az esetben hoznak valós megtakarítást, ha megteremtjük a szükséges peremfeltételeket.  Ezért fontos, hogy minden esetben az alkalmazáshoz megfelelő és szükséges rendszerelemeket használjunk, hogy javítani tudjuk a fűtési rendszerünk hatékonyságát, gazdaságosságát illetve a hőkomfortot.

Szeretné tudni, hogyan kell nekifogni a padlófűtési rendszer kiépítésének? Tekintse meg a padlófűtési rendszer fázis folyamatainak lépését!

További információért keressen fel Bennünket, lépjen velünk kapcsolatba, vagy kérje egyedi, személyre szabott árajánlatát kollégáinktól!

Felkeltettük érdeklődését?

Kérjen árajánlatot még ma!

Pályázati logó