Egy felújítás vagy építkezés során rengeteg döntést kell meghoznunk a különféle építőanyagokkal kapcsolatban. Ezeket ráadásul akár több évtizedre választjuk, így fontos, hogy körültekintően járjunk el. 

A burkolóanyagok között találunk hideg- és melegburkolati anyagokat is, melyek közül a hidegburkolatok jellemzően a konyhába, közlekedőbe, fürdőszobába, garázsba kerülnek. A melegburkolatokat pedig azokba a helyiségekbe választják leggyakrabban, amik az úgynevezett lakószobák, vagyis a nappali, a háló- vagy a gyerekszoba.

Manapság azonban már szinte bármilyen összeállítással találkozhatunk. Ennek oka a technológia fejlődése, vagyis az, hogy megjelentek a nedvességet jól tűrő laminált padlólapok, melyek a konyhában is megállják a helyüket. 

A korábban nagyon népszerű padlószőnyeg elvesztette vezető szerepét és a lakószobákba is bekerültek a hideg-meleg burkolatok egyaránt.

 

Mi alapján válasszunk?

Az első és legfontosabb szempont az, hogy milyen célra használjuk a helyiséget, amibe burkoló anyagot keresünk. 

Ezeket az anyagokat a fentieken kívül más szempont alapján is csoportosíthatjuk. A burkoló anyagokat kopásállóságuk szerint is megkülönböztetjük egymástól, vagyis aszerint, hogy milyen igénybevételnek tud ellenállni.

Kültérre ezért választunk fagyálló burkolólapokat, a konyhába és a fürdőbe pedig magas kopásállósággal rendelkező fajtákat.

 

A kopásállóságot a dizájn is befolyásolja, hiszen minél élénkebb vagy fényesebb egy burkolólap, annál sérülékenyebbé válik az azt érő hatásokkal szemben.

Emellett figyeljünk oda az anyagokra is, hiszen a rosszul megválasztott ragasztó, talajkiegyenlítő vagy fugaanyag is ront az anyag erősségén.

A kínálatban újra találkozunk olyan régi stílusú burkolatokkal is, mint a linóleum, a cementből készült lapok vagy a mozaik. Ezektől sem kell félni, hiszen minőségben ezek is megfelelnek a mai kor kihívásainak.

 

Hogyan tudhatjuk meg egy anyag kopásállóságát? 

Minden egyes terméken találhatunk egy skálát, ami rangsorolja a burkolóanyagot aszerint, hogy milyen mértékű használatnak lehet kitenni őket.

Gondoljunk csak bele mennyire fontos ez, ha például egy rendelőről vagy egy üzlethelyiségről van szó, ahol rengeteg ember fordul meg nap, mint nap.

Otthonunkban azonban elsődlegesen arra érdemes figyelni, hogy a leggyakrabban fertőtlenített helyiségek, mint a konyha, a fürdő és a WC a padlóra kerülő vegyszerek miatt magasabb kopásállóságú anyagot igényelnek.

 

Ugyanez igaz a kültéri felületekre, a teraszra vagy a garázsra is, ahol a fagynak és a nagy tömegnek kell ellenállni a burkoló lapoknak.

A kopásállóságot a PEI skála szerint csoportosítjuk. A PEI II kóddal ellátott lapok gyenge kopásállósággal rendelkeznek, rendszerint fürdőszoba falára javasolják.

A PEI III kóddal rendelkező anyagok közepes kopásállósággal bírnak és kiválóan alkalmasak a nappali, a fürdőszoba vagy a hálószoba burkolására is.

 

A PEI IV kód erős kopásállóságot jelent, használhatjuk az előszobánkban és a konyhánkban is. Ha pedig extra erős kopásállóságra van szükségünk, válasszuk a PEI V kóddal ellátott anyagokat. Ezek már külterületek vagy üzlethelyiségek burkolására is megfelelőek.

 

Mit válasszunk padlófűtés burkolásához?

Szerencsére ma már bármilyen anyag közül választhatunk, legyen szó hideg- vagy meleg burkolatról. 

A padlófűtési rendszerek könnyen átmelegítik a rá került burkolatot, ezzel gyorsan képesek javítani hőérzetünkön.

Ha szeretnéd otthonodban is élvezni a padlófűtés kellemes melegét, kérj ajánlatot!

Pályázati logó