A környezetvédelem és az ezzel kapcsolatos intézkedések egyre szélesebb körben terjedtek az elmúlt években. A mai gazdaságpolitikai helyzetben azonban még fontosabb, hogy energiafüggetlen, de mégis környezettudatos fűtés-hűtésrendszerre cseréljük le a régi, korszerűtlen rendszereket. 

 

Hogy miért olyan fontos ez? 

A rezsicsökkentés, a háborús helyzet és az infláció miatt előfordulhat, hogy Európa energiaválságba kerülhet. Bár még nem biztos, de azért jobb előre felkészülni. Amennyiben viszont a tervek szerint haladunk, Európa áttérhet az alternatív energiák használatára. Ez pedig kiválthatja a környezetszennyező megoldások és fosszilis nyersanyagok használatát.

 

A szabályozások szerint egy új építésű épületnek 2022. június 30-tól kezdve az energiafogyasztás 25%-át zöld energiából kell fedeznie. Azonban nem csak új, de akár használt ingatlan esetén is elkezdhetünk azon gondolkodni, hogy milyen korszerű fűtés-hűtésrendszereket tudunk majd használni. Nézzük is meg a lehetőségeket!

 

Napelemes rendszer felületfűtéssel kombinálva

A legismertebb megújuló energiaforrással működő áramtermelő egység a hálózatra köthető, vagy szigetüzemű inverteres napelem. Nem véletlenül, hiszen technológiailag hatalmasat fejlődött az elmúlt években. Ennek köszönhetően sokkal nagyobb hatásfokkal sokkal több energiát képes termelni elődeinél. A napelem felszereltetése kissé költséges, azonban hosszú távon igazán megéri. Nemcsak környezetbarát, de konkrétan kiválthatja egy egész háztartás áramigényét még akkor is, ha elektromos autók is vannak. 

 

A napelemből érkező áram segítségével pedig akár a fűtés és a hűtés is üzemeltethető az ingatlanban. Remek példa erre a Comfort System által forgalmazott felületfűtési és felülethűtési rendszer beépítése. A fűtésrendszer ugyanis igazán gyorsan telepíthető, ráadásul akár állami támogatás is igényelhető rá a napelemmel együtt. 

 

A felületfűtési rendszerek óriási előnye, hogy csak 42 °C körüli hőmérsékletre fűtjük fel a vékony csővezeték-rendszerben keringő vizet. Hihetetlennek tűnhet, de ezzel a hőfokkal is tökéletes hőérzetet érhetünk el, így rengeteg energiát spórolunk! Másik nagy előnye pedig az, hogy a rendszer nemcsak fűtésre, hanem hideg víz keringetésével akár hűtésre is használható. Ezzel pedig kizárható a nagy fogyasztású klíma és más költséges berendezések és hűtőegységek is. 

 

Emellett nem foglal helyet a helyiségekben, mivel a felületekre építjük rá a felületfűtési rendszert. Így láthatatlanul oldjuk meg a mindennapok kellemes hőmérsékletét, méghozzá környezettudatos módon, modern enteriőr mellett.

 

Mi minden létezik még?

Manapság népszerű a geotermikus energiával működő hőszivattyú is. Habár ugyanúgy használható fűtésre és hűtésre is, mint a felületfűtési rendszer, azonban a hőszivattyút sokkal bonyolultabb és nehézkesebb kiépíteni. Míg a felületfűtési rendszer esetén a víz a kulcs, addig a hőszivattyúnál a talajba leásott csöveken át érkezik az állandó hőmérsékletű levegő. A hőszivattyú nagy előnye, hogy akár építkezni is lehet fölé, azonban hátrány, hogy nem mindenhol lehetséges a rendszer telepítése. 

 

A kis áramhasználatú hőszivattyú azonban levegő-víz párosítással is működtethető, melynek a geotermikus energiát használó berendezésnél jelentősen kisebb költségei és bonyodalmai vannak. A csővezetékek jellemzően a környezetből (levegő, víz) veszik fel a szállítandó hőmérsékletet. A szállítást pedig a csővezetékben lévő összenyomható gáz végzi, ami hideg és meleg hatására változik.

 

Korszerű felületfűtési, felülethűtési rendszert keresel? Nálunk megtalálod! Kérdéseid lennének? Keress minket elérhetőségeink egyikén!

Pályázati logó