Azok, akik építkezés előtt állnak, már a legelején találkoznak ezzel a kérdéssel, hiszen fontos már az építkezés első fázisában ezt is megtervezni.

A legjobb megoldás, ha kikérjük a megfelelő szakemberek segítségét, de jó ha mi magunk is tájékozódunk és a saját igényeinknek megfelelő megoldást keresünk.

Ahhoz, hogy megtervezhessük leendő otthonunk fűtési rendszerét, érdemes pár egyszerű kérdést megválaszolni, amik segíthetnek ebben. Nézzük meg, mik is ezek pontosan!

 

Induljunk az alapoktól!

A fűtésrendszerek kiválasztásakor fontos szempont, mivel működtessük azt. Választhatunk gáz, fa, de akár elektromos és megújuló energiaforrások közül is. Mindez nagyban befolyásolja azt, hogy milyen fűtési rendszerek közül választhatunk.

 

A másik lényeges kérdés, hogy több célra szeretnénk-e használni a kiépített rendszert vagy csak fűteni szeretnénk vele. Habár régen ez a kérdés fel sem merült, ma már olyan fűtésrendszerek közül is választhatunk, melyeket a téli fűtésszezon mellett, nyáron akár hűtésre is használhatunk. 

Ezzel máris megspóroljuk a klímaberendezések beépítését, esztétikusabb megoldást kapunk a problémára, azonban nagyobb induló költséggel kell számolnunk.

 

Ezek mellett azt is ki kell találnunk, hogyan adja le a rendszer a megtermelt hőt. Választhatunk a klasszikusnak számító radiátoros megoldás vagy a szinte láthatatlan falba vagy mennyezetbe beépített fűtési rendszerek közül is.

Ha szeretnénk a tetőre napelemeket szerelni, ezt is figyelembe kell vennünk. Minderre önerőből vagy állami támogatás révén is szert tehetünk, azonban befolyásolni fogja a kiépíteni kívánt rendszer milyenségét.

 

Itt merül fel még az a kérdés is, hogy a meleg vizet hogyan szeretnénk biztosítani otthonunkban, ami korántsem elhanyagolható szükséglet.

Így ha mindezt már tudjuk, akkor érdemes egy kivitelezővel is egyeztetnünk arról, hogy álmaink fűtésrendszerének milyen kiépítési feltételei vannak és mennyibe is fog kerülni nekünk.

 

Miből is állnak a fűtésrendszerek?

Ahhoz, hogy kicsit egyszerűbb legyen megértenünk a kérdések összetettségét, nézzük meg, hogyan épülnek fel a különféle fűtési rendszerek.

Először is van egy eszköz, ami a hőt termelni fogja. Ilyen például a gázkazán, a fatüzelésű vagy pellet kazán, az elektromos fűtőpanel, a kályha, a kandalló, a napkollektor és így tovább. Ezek a berendezések fogják előállítani a szükséges hőt.

 

Mindegyiknek más és más a beszerelési módja és van amelyik összetettebb rendszerrel működik. Gondoljunk csak bele, hogy egy kandalló kiépítéséhez magán a kandallón kívül még a kéményrendszert is meg kell építenünk, míg egy elektromos fűtőpanelt csak bedugunk a konnektorba.

Sokszor azonban megesik, hogy a kezdeti alacsonyabb költségek végül kiegyenlítődnek a magasabb fenntartási és használati költségek miatt.

 

Arról pedig, hogy milyen más szempontokat érdemes még figyelembe venni otthonunk fűtésrendszerének megtervezésekor, a következő cikkekből kiderül!
Ha fal-, mennyezet-, vagy padlófűtésben gondolkozol, kérj segítséget munkatársainktól, akik bármilyen felmerülő kérdésben szívesen segítenek neked!

Pályázati logó