A jó idő és a nyaralási szezon egyre csak közeledik, így felmerülhet az a kérdés, hogy hogyan lehet önfenntartóvá korszerűsíteni a nyaralót? A környezettudatos, mégis modern nyaralók ugyanis akár magasabb áron is kiadhatóak, rezsiköltségük pedig mégis alacsonyan marad. Cikkünkben megmutatjuk, hogy milyen rendszerekre van szükség és milyen támogatások érhetőek el!

 

  1. Napelemes rendszer

A környezetbarát energia előállítását ma magasan képviseli a háztartási napelemes rendszer. A kezdeti magas költségektől eltekintve ugyanis akár teljes mértékben kiváltható vele a háztartás teljes áramigénye. Emellett az elektromos hálózattal összekötve egyenletes áramellátást kapunk, hiszen az általunk megtermelt, de el nem használt energiát megkapja az elektromos szolgáltató. Ha pedig borús, téli idő van, a többletenergiát megkapjuk mi. 

 

A napelemes rendszer esetében érdemes kiszámolni a nyaraló energiaigényét, és annak megfelelő teljesítményű paneleket felszereltetni. A tévhitekkel és a korábbi tapasztalatokkal ellentétben a legkorszerűbb rendszerek már képesek nagyobb hatásfokkal működni. Hiszen több dőlésszög is állítható, valamint a panel osztott cellás felépítése is kedvez annak, hogy ne az egész panel essen ki a termelésből, hanem csak egy része. 

 

A rendszer tartozéka még az inverter, ami a napelemről érkező egyenáramot a háztartásban is használható váltóárammá alakítja át. Ez szigetüzemű akkumulátoros megoldásban is kialakítható, de akár a szolgáltató áramhálózatára is csatlakoztatható.

 

Az alternatív energiát sok mindenre lehet használni a nyaralóban is. Ilyen például a fűtés- és hűtésrendszer áramellátása, minden elektromos berendezés működtetése, valamint az elektromos autók töltése is. A világ ma már az elektromos berendezések felé megy, így érdemes egy korszerűsítést időtállóan elvégezni.

 

  1. Száraz padlófűtés és mennyezethűtés

Előfordulnak hűvös esős napok, téli vendéglátás esetén pedig egyenesen hideg időszakok. Ennek megfelelően érdemes a nyaralót ellátni egy olyan fűtésrendszerrel, ami kisebb energiabefektetéssel is képes meleget adni. 

 

A fűtésrendszer beépítése nem igényel sok időt, ráadásul akár a tulajdonos is képes megcsinálni. A burkolat alatti fűtéscsöveket egy speciális alapra kell lerakni, ami alatt már elő van készítve a sima terep. A kis átmérőjű fűtéscsövekben pedig pedig körülbelül 40-45°C-ra melegített víz kering. Ennek köszönhetően nem igényel annyi áramot és vizet sem. 

 

Amennyiben egy rendszeren belül szeretné megoldani a hűtést is, úgy javasoljuk beépítésre a mennyezetfűtést is. Ez ugyanis nemcsak fűt, hanem egyben hűt is. Ennek köszönhetően nincs szükség külön klímaberendezésre, így ugyanolyan paraméterekkel működtetheti a hűtést, mintha fűtene. Csak itt hideg víz kering a rendszerben.

 

  1. Támogatások

A napelemes és felületfűtési rendszer telepítése állami támogatással is igénybe vehető, ahol 50% munkadíj és 50% eszköztámogatást lehet felvenni. Ez azt jelenti, hogy akár már féláron is lehet egy ilyen rendszerünk, ami teljes áron is képes már néhány év alatt visszahozni az árát.

 

Érdemes megvizsgálni az alábbi pályázati lehetőségeket, hátha jogosultak vagyunk rá valamilyen jogcímen: 

  • Otthonfelújítási támogatás

  • Fűtés korszerűsítés pályázat

  • Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása

  • Különféle turisztikai pályázatok



 

Amennyiben kérdésed lenne felületfűtéssel kapcsolatban, úgy keress fel minket bátran az elérhetőségeink egyikén! Padlófűtés, falfűtés és mennyezeti fűtés-hűtés kérdéskörében profik vagyunk! Szívesen állunk rendelkezésedre!

Pályázati logó